عوارض ناشی از عمل جراحی غیر اصولی بینی

جراحی زیبایی بینی (رینوپلاستی) نیازمند تجربه و دانش آکادمیک و اصولی در سطح فوق تخصص جراحی پلاستیک و زیبایی می‌باشد. متاسفانه افرادی سود جو که از این دانش برخوردار نیستن اقدام به انجام این جراحی می‌کنند که باعث تخریب عملکرد یا بد شکلی بینی می‌شود. از انواع این مشکلات و عوارض جراحی‌های غیر اصولی می‌توان به موارد زیر اشاره کرد. باید توجه داشته باشید که بهترین نتایج در جراحی زیبایی بینی با به کار گیری از روش‌های محافظه کارانه، ایجاد فرم طبیعی و حفظ عملکرد اصلی بینی به دست می‌آید.

بینی V شکل

در محل اتصال قسمت استخوانی به غضروفی میانی بینی ایجاد می‌شود و ناشی از عدم تعبیه‌ی قطعه‌ی غضروفی توسط جراح در دو طرف تیغه‌ی میانی بینی است. این قطعات غضروفی در دوطرف تیغه‌ی بینی باعث باز شدن دریچه‌ی داخلی بینی می‌شود و باعث بهبودی تنفس می‌گردند. هم چنین خطوط زیبایی دو طرف بینی را ایجاد می‌کند. برای افرادی که بینی تیغه‌ای و بسیار نازک را می‌پسندند تعبیه‌ی چنین قطعات غضروفی گاها از طرف بعضی جراحان انجام نمی‌شود که این مسیله باعث سختی در تنفس، تنفس صدادار در بینی و هم چنین ایجاد خط V برعکس در پشت بینی می‌شود.

بینی زینی شکل Saddle Nose

از بین رفتن تیغه‌ی میانی بینی به علت ضربه، جراحی غیراصولی و یا گاها دراثر بعضی بیماری های مزمن اتفاق می‌افتد. تیغه‌ی میانی بینی نقش ستون را برای سایر اجزای بینی دارد و دریچه‌های بینی را از هم جدا می‌کند. آسیب به این قسمت و دریچه‌های داخلی باعث اختلال در تنفس می‌شود. برای افرادی که قوس پشت بینی را می‌پسندند گاها وارد آمدن ضربه به این تیغه از سمت جراح باعث ایجاد این بدشکلی می‌شود و این مسیله مشکلات تنفسی شدید و ایجاد فرورفتگی در پشت بینی را موجب می‌گردد. در جراحی ترمیمی برای این عارضه، از غضروف طبیعی و یا مصنوعی برای بهبود عملکرد تنفس و حفظ ظاهر بینی استفاده می‌شود.